ماجراهای ۷۰ کارتن خواب صادراتچی

">

 ماجراهای ۷۰ کارتن خواب صادراتچی

✍ #محمدرضاگیاه_پرور
نهم آبانماه ۱۳۹۹
✅ خبر اول :
همتی: ۲۵۰ صادرکننده، ۷ میلیارد دلار را بازنگرداندند
🔹 بر اساس اطلاعاتی که وزارت اطلاعات داده ۷۰ نفر از این صادرکنندگان کارتن‌خواب بوده‌اند!
✅ خبر دوم:
📌شافعی به همتی:
🔹رئیس اتاق بازرگانی ایران در نامه‌ای به رئیس کل بانک مرکزی از وی خواست اسامی صادر کنندگان کارتن خواب که ارز صادراتی را بازنگردانده اند، اعلام کند.
✅ خبر سوم:
📌درخواست صحت‌سنجی صدور کارت بازرگانی برای ۷۰ کارتن خواب
🔹️حسین سلاح ورزی نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران در نامه‌ای به رئیس اتاق ایران درخواست کرد موضوع صدور کارت بازرگانی برای ۷۰ کارتن خواب که رئیس کل بانک مرکزی ادعا کرده، صحت سنجی شده و گزارش آن منتشر شود. /اقتصاد آنلاین
✅ خبر چهارم
📌دستگیری اعضای شبکه مجرمانه صادرات ۷۰ کارتن خواب
🔹۱۹ نفر از شبکه مجرمانه‌ای که با استفاده از کارت‌های بازرگانی ۷۰ نفر از افراد کم بضاعت اقدام به صادرات کرده بودند، توسط وزارت اطلاعات بازداشت و تحویل مقامات قضایی شدند.
🔹این شبکه مجرمانه کارتهای بازرگانی ۷۰ نفر را در اختیار داشتند که جزء لیست ۲۵۰ نفره‌ای است که بانک مرکزی از آن‌ها شکایت کرده است.
/ تسنیم
✅ خبر پنجم
📌کارتهای بازرگانی اجاره‌ای که زمانی «رای اجاره‌ای» بودند!
مجیدرضا حریری، رییس اتاق بازرگانی ایران چین:
🔹اسفند سال ۹۷ در جریانات انتخابات اتاق بازرگانی شاهد صدور کارتهای بودیم که برای افراد بدون صلاحیت صادر می شد تا به رایی برای آقایان تبدیل شود. در واقع آن کارتهای اجاره ای زمانی مصرفشان برای رای های اجاره ای بود که بعد از آن شرایط باطل نشد و مصرف تجاری پیدا کرده است.
🔹تخلفات امروز نشات گرفته از آن شرایط است، در اتاق های بازرگانی سراسر کشور امکان تخلف و امکان صدور کارتهای بازرگانی برای افرادی که صلاحیت ندارند، همیشه وجود دارد و در اینباره شواهدی وجود دارد که دو سال پیش به مسئولان مرتبط ارائه و عنوان کردیم که کارتهای بازرگانی برای انتخابات برای افرادی که واجد صلاحیت نیستند در حال تمدید یا صادر شدن هستند که ضررهایی را برای اقتصاد به بار خواهد آورد.
🔹 آن زمان اعلام کرده بودم که سال های آینده با مفاسد اقتصادی ناشی از این کارتها مواجه خواهیم شد، اما توجهی به آن نشد و حالا به دنبال مقصر می گردیم.
مشکل امروز حوزه صادرات تکرار مسائل وارداتی دو سال گذشته است که عده ای با کارت اجاره ای برای فرار از مالیات واردات انجام دادند. در نتیجه اینها معلول سیاست گذاری اشتباهی است که باید اصلاح شود. به عنوان نمونه شناسایی نشدن تراکنش های مالی یا شفاف نبودن موضوع مبادله مالی افراد از سیاست های اشتباهی است که منجر به بروز چنین تخلفاتی می شود./اقتصاد آنلاین
✅ خبر ششم
🔴 پشت‌پرده صادرات میلیاردی توسط ۷۰ فرد «بی بضاعت»!
✍️ سید حمید حسینی
🔹 برای ریشه یابی از چرایی این اتفاق تلخ در اقتصاد کشور بایستی به گذشته بازگشت. متاسفانه در سال های اخیر، پاشنه آشیل اتاق های بازرگانی این است که موقع انتخابات اتاق که می‌شود هیات رئیسه اتاق‌ها برای اینکه بتوانند جایگاه خود را تحکیم بکنند، یک سری از کارت‌های قدیمی را بدون ضابطه و بدون داشتن معیار و بدون داشتن مدارک لازم تمدید می‌کنند و از اینکار استفاده تبلیغاتی برای انتخابات اتاق بازرگانی می‌کنند.
🔹ما دیدیم که در انتخابات اخیر اتاق بازرگانی نیز این تخلفات در زمینه صدور کارتهای بازرگانی یک بار مصرف در برخی از اتاق‌های استانی وجود داشت. جالب تر آنکه این انتخابات، یکی از پرمساله‌ترین انتخابات اتاق بود، به گونه‌ای که بعد از اینکه اعتراض‌ها به نبود اسناد و مدارک معتبر برای کارتهای بازرگانی صادر شده، زیاد شد، دیدیم که کل سامانه اتاق ایران از بین رفت؛ گفته شد که این سامانه هک و دچار مشکل شده و دیتابیس اتاق بازرگانی ایران که شامل همه اطلاعات و سابقه اعضا و شرکت‌ها و دارندگان کارتهای بازرگانی بود، همه آنها از بین رفت؛ حتی گفته شد که هیچ بک آپی هم نداشتند!! در نتیجه با از بین رفتن اطلاعات این سامانه، امکان رسیدگی و پیگیری تخلفات نیز دیگر وجود نداشت.
🔹همان موقع برای عده‌ای مشخص بود که در این جریان تخلفاتی صورت گرفته و بعدا به اقتصاد کشور آسیب خواهد زد.
الان مشخص شده که صاحبان بخشی از این ۲۵۰ کارت بازرگانی، کارتن خواب بوده‌اند، اما بقیه چه کسانی هستند؟ بقیه هم از این مدل کارتهای بازرگانی هستند. در فضای مجازی دیده می‌شد که می‌گفتند دلاری ۱۰۰ تومان بدهید برایتان صادرات انجام بدیم؛ خب این معنایش چیست؟
🔹با وجود زیرساخت های آی تی و دولت الکترونیک که درست کرده‌ایم، چرا باید الان در سال ۹۹ بفهمیم که در سال ۹۷ چه اتفاقی افتاده است!؟ /ایبنا

Please rate this

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه